Şangay'da şirket kurmak

Şangay’da Şİrket Açmak İstİyorum

Şanghay, yatırımcılar için adeta uluslararası pazar sunan bir merkezdir. Dünyanın en büyük ithalat fuarının düzenlendiği şehirde yabancı yatırımcılar serbest bölgelerde ya da kendi seçecekleri bölgelerde şahıs, limited, anonim ya da Çin ortaklı şirket açabilmektedirler.

İzlenmesİ Gereken Adımlar


Şİrket adresİ

Gerçek Adres
Şangay’da ya da Çin’in herhangi bir noktasında şirket açmak istediğinizde önünüzde iki seçenekten biridir. Gerçek adresin getirdiği reel ve online pazar imkanları bulunduğu gibi, maliyet anlamında Şangay’ın belirli zorlukları vardır.

Sanal Adres
Sanal adres ya da ofis, birçok yatırımcının tercih ettiği bir yöntemdir. Bu yöntem ile yerel hükümetin müsade ettiği belirli noktalarda göstermelik ofisinizi açabilirsiniz.

Yatırılması Gereken Ücret

Şirketinizin türü ya da sektörüne bağlı olmak suretiyle anapara olarak göstermeniz gereken tutar değişmektedir.

Hangİ Belgelere İhtİyacım Var?

Şangay’da açacağınız şirketin başvurusunu Integrated Registration Service adı verilen sistem üzerinden gerçekleştirebilirsiniz. Bu online sistem, çeşitli kurumlar arasında belge alışverişinin kolaylığını sağlamaktadır. İşletmenizin Çince bir ismi olması ve bunun Sanayi ve Ticaret Bürosu tarafından onayı, şirketin faaliyet belgesi, şirketinizin banka hesabı, şirketinizin mührü gerekmektedir.

Çİn’de kurmak İSTEDİĞİNİZ şİrket türü nedİr?

Çin yeni Şirketler Kanunu’na göre, şirketler için minimum ana sermaye tutarlarının hemen enjekte edilmesi gerekmez, ancak; bu sermaye tutarının belirtilen sürede yatırılması gerekmektedir. Şanghay’da açılacak şirketler için minimum ana sermaye oranları çeşitli sektörlere göre ve şirketin iş yapacağı alanlara göre değişiklik gösterse de genel olarak minimum sermaye tutarları aşağıdaki gibi belirlenmiştir
Şahıs Şirketi
Şahıs şirketi, Şanghay’da sermayesi düşük şirket tiplerinden biridir. Minimum sermaye tutarı Çin Şirketler Kanunu’nda belirlenmiştir.
Limited Şirketi
Limited şirketlerinin kuruluş şekillerine göre değişmek suretiyle minimum ana sermaye tutarı 100.000 Yuan’dir. Ancak tek kişilik şahıs şirketinde bu tutar yine şirketin faaliyet alanına bağlı olarak 30.000 RMB’ye düşmektedir.
Temsilcilik
Şanghay’da birçok yabancı şirketin ve bankanın temsilcilik ofisleri bulunuyor. Bu temsilcilik ofisleri bankalar için zamanla genellikle şubeye dönüşürken şirketler de bu temsilcilik ofisleri üzerinden network’ünü arttırarak Çin iç pazarlarına girebiliyor. Temsilcilik ofisinin avantajı, kurulum aşamasında sahibine çok fazla maddi yük yüklememesidir. Ancak temsilcilik ofisi için düşündüğünüz bölgeye bağlı olarak aylık giderlerinizde maliyetinizi iyi hesaplamak gerekecektir.
Anonim Şirket
Anonim şirket, dünyada olduğu gibi Çin’de de sermaye tutarı en fazla olan şirketlerden biridir. Bu şirketlerin türlerine ve ortak sayısına bağlı olarak minimum sermaye tutarları 50 Milyon RMB’yi bulmaktadır.

Dİkkat edİlmesİ gereken dİğer hususlar

  • İhracat ve ithalat lisansları
  • Şangay gümrük denetim bürosu onayı
  • Fatura avantajları
  • Teşvikli bölgeler
  • Serbest Bölgeler
  • Vergi avantajları

SİZE YARDIM ETMEK İSTİYORUZ..

Ürün Araştırma

Tarafınızdan verilen siparişin en ince ayrıntısına kadar bilgileri alındıktan sonra araştırmasını yapıp rapor halinde sunarız.

Tercümanlık

Gerçekleştirdiğiniz ziyaretlerde ve yaptığınız yazışmalarda size simultane ve genel tercümanlık hizmetini veririz.

Fuar HİZMETLERİ

İlgilendiğiniz sektöre göre Çin'de gerçekleştirilen fuarlar hakkında sizi bilgilendirir ve isteğiniz doğrultusunda size eşlik ederiz.

LOJİSTİK

Ürününüzü size en hızlı, ekonomik ve güvenli biçimde ulaştıracak çözümü buluruz.

Üretİm Kontrolü

Kriterleriniz doğrultusunda üretim yapan tesisi en ince ayrıntısına kadar size rapor ederiz.

Çİn'de Markalaşma

Ürününüzün Çin’de pazarlanması, markalaşması için fizibilite çalışmalarını (SWOT analizi) yaparız.

SİZE YARDIM ETMEK İSTİYORUZ..