Şangay'da şirket kurmak

Şangay’da Şİrket Açmak İstİyorum

Şanghay, yatırımcılar için adeta uluslararası pazar sunan bir merkezdir. Dünyanın en büyük ithalat fuarının düzenlendiği şehirde yabancı yatırımcılar serbest bölgelerde ya da kendi seçecekleri bölgelerde şahıs, limited, anonim ya da Çin ortaklı şirket açabilmektedirler.

Şirket türleri ve tanımı

WFOE — Wholly foreign-owned enterprise
Hissedar sayısı: 1-50
Çin'de bulunan ve sermayesinin tamamı yabancı yatırımcılar tarafından yatırılan yabancı işletmeler ve diğer ekonomik kuruluşlar veya kişiler tarafından kurulmuştur.

JV — Joint Venture
Hissedar sayısı: 1-50
Çinli hissedar(lar)ın ve yabancı hissedar(lar)ın Çin'de müştereken yatırım yaptığı ve faaliyet gösterdiği ve yatırımla orantılı olarak karları, riskleri ve kayıpları paylaştığı bir kuruluştur

RO — Representative Office
Hissedar sayısı: 0
İşletmelerin işleriyle ilgili kar amacı gütmeyen faaliyetlerde bulunmak üzere Çin'de kurulan ofisleri ifade eder.

İş Kapsamı

WFOE & JV
İş kapsamı, Çin yasa ve yönetmeliklerinin sınırları içinde olmalıdır. Yerel düzenlemeye tabi bir işi içeriyorsa (gıda, alkol, ithalat ve ihracat ticareti, tıbbi alet vb.), bu sektörde iş yapmadan önce ilgili lisansa başvurmak gerekir.

RO
Yalnızca Çin sınırları içinde doğrudan olmayan ticari faaliyetlerde bulunabilir ve kendi işleri kapsamındaki irtibat, ürün tanıtımı, pazar araştırması, teknik değişimler ve diğer ticari faaliyetlerde yabancı şirketleri temsil edebilir.
Ana şirket finans, menkul kıymetler sektörü, finansal danışmanlık ve diğer işlerle uğraşıyorsa, kurulan RO da ilgili denetim kurumu tarafından denetlenecektir

Tavsiye edilen sermaye

WFOE & JV
Kayıtlı sermaye bir taahhüt sistemidir ve genellikle gerçek ödenmiş sermayenin 800.000 RMB'den fazla olması tavsiye edilir.

RO
Kayıtlı sermaye şartı yoktur. RO kar amacı güden işlerle uğraşamaz, tüm ofis giderleri yabancı şirketler tarafından tahsis edilir.

Çalışan Sınırlamaları

WFOE & JV
Çalışanlarla işçi sözleşmesi yapılabilir ve çalışan sayısı sınırsızdır.

RO
Temsilciliğin temsilci sayısı (baş temsilci dahil) 4'ü geçemez. Yabancı teşebbüsün atadığı baş temsilcisi, temsilcisi ve personeli dışişleri hizmet birimi tarafından sevk edilir veya görevlendirilir

Banka hesap çeşitleri

WFOE & JV
Bankanın ilgili gerekliliklerini yerine getirmek kaydıyla çeşitli hesap türleri açılabilir. WFOE, çeşitli finans kurumlarından finansman ve servet yönetimi gibi çeşitli hizmetlerden yararlanabilir.

RO
RO bir banka hesabı açabilir ve döviz alabilir, ancak bu işlemler günlük işletme giderleri ile olmak zorundadır. Bankalarda akreditif hesabı açılamaz -ithalat ve ihracat işlemleri için akreditif gereklidir-.

Diğer hususlar

Çin'de bir RO kurmadan önce yabancı bir girişimin 2 yıldan uzun süredir var olması gerekir.

Bir RO bir WFOE/JV'ye dönüştürülemez, yalnızca iptalden sonra yeni bir WFOE/JV olarak yeniden kaydedilebilir.

SİZE YARDIM ETMEK İSTİYORUZ..

Şangay'da şirket kurmak

Uluslararası bir merkez olan Şangay'da serbest ve özel bölgelerde şahıs, limited, anonim ya da Çin ortaklı şirket açmanıza yardım edebiliriz.

Ürün Araştırma

Tarafınızdan verilen siparişin en ince ayrıntısına kadar bilgileri alındıktan sonra araştırmasını yapıp rapor halinde sunarız.

Tercümanlık

Gerçekleştirdiğiniz ziyaretlerde ve yaptığınız yazışmalarda size simultane ve genel tercümanlık hizmetini veririz.

Fuar HİZMETLERİ

İlgilendiğiniz sektöre göre Çin'de gerçekleştirilen fuarlar hakkında sizi bilgilendirir ve isteğiniz doğrultusunda size eşlik ederiz.

LOJİSTİK

Ürününüzü size en hızlı, ekonomik ve güvenli biçimde ulaştıracak çözümü buluruz.

Üretİm Kontrolü

Kriterleriniz doğrultusunda üretim yapan tesisi en ince ayrıntısına kadar size rapor ederiz.

Çİn'de Markalaşma

Ürününüzün Çin’de pazarlanması, markalaşması için fizibilite çalışmalarını (SWOT analizi) yaparız.

SİZE YARDIM ETMEK İSTİYORUZ..